Biz Kıbrıslıların genetik özelliğidir. Hastalık derecesinde mütevaziyiz. Yaptıklarımızı beğenmeyiz. Beğensek bile bunu söylemeyiz. Söyleyeni hakir görürüz. Hele, kirişi kırıp, bu toprakları terk edip kıtada başarılı olanları adeta çekemeyiz. Genlerimize işlemiş bir kıskançlık gelir bulur bizi. Her güzelliğe bir kulp buluruz. Ama aslında kendi kendimizi hırpalamış oluruz. Zararımız kendimize olur.

Adını defalarca duymuştum. Önceleri ağabeyim Öntaç Düzgün’den.Sonraları ise meslektaşlarım Hasan Hastürer ve Harun Denizkan’dan.Ziyaret etmek ve tanışmak geçen güne nasip oldu.Muhsin Emirsoy. Yeryüzünde bir cennet" olan tesisini Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin Uluslararası İkinci Kıbrıs Sempozyumu’na açtı. Sempozyum vesile oldu ve Muhsin Emirsoy’u veya yaygın söylenişiyle Muhsin Kaptan’ı ziyaret ettik. Bir Kıbrıslının yurt dışında sınırlarını aşıp neler yapabileceğine tanık olduk. Tanık olduk ve gurur duyduk.

Muhsin Kaptan yaşamının önemli bir bölümünü mesleğine uygun olarak gemilerde kaptanlık yaparak geçirdi. Sonra kader onu İzmir’de yerleşik yaşama geçirdi. Kısa sürede İzmir’in önemli armatörlerinden birisi oldu. 10’a yakın gemisiyle dünyanın her tarafında iş yaptı. Kazandı ve kazandığını artı değer olarak Ege’nin Seferihisar bölgesinde Turgut köyünde artı değere çevirdi. Değil Türkiye’nin Avrupa’nın sayılı at merkezlerinden birini yarattı. Yüzlerce dönüm arazi, binlerce zeytin, badem, harup ağaçları arasında teknolojinin en son imkanlarını kullanarak, tam da bizim ihtiyaç duyduğumuz eko turizme uygun harikulade güzel bir tesis yarattı. Avrupa’nın en iyi soy ağacından derlediği atlarla değil İzmir’in Türkiye’nin bir numarası oldu.Ve bir Kıbrıslı Türk’ün imkan bulduğunda neler yapabileceğini herkese gösterdi.

Muhsin Kaptan’ın 8 saatliğine de olsa misafiri olduk. Seferihisar’ın Turgut köyünde yarattığı mucizeyi gördük. İzmir hipodromunda hinderlandına tanıklık ettik. Ve gurur duyduk. Bir hemşehrimizin yeteneklerinden emin olduğumuz genlerinin harekete geçtiğinde neler yapabileceğini bir kez daha test ettik. Ve tümüne başarılar diledik. Muhsin Kaptan’a ve bizi yurt dışında temsil eden tümüne. Bir avuç halkın kahramanlık öyküsüdür yazılanlar...

Hasan Hastürer

Havadis Gazetesi Bizimle çalışmak ister misiniz?

Firmamız bünyesindeki tüm çalışma arkadaşlarımız ile yürüttüğümüz bu maratonda, bizimle birlikte yol almak ister misiniz? O halde CV formunu dikkatle doldurarak bize iletiniz.