Muhsin Emirsoy, bizim insanımız... Bizim kardeşimiz... Ekmeğini taştan değil, denizden kazanan Leymosun’dan bir Kıbrıslı Türk... Tanıştığımız ilk günden insanlığına on tam puan vermiştim Muhsin Kaptan’ın...

Cumartesi akşamı İstanbul’da "Denizciliğin Oscar"ları sahiplerinin ellerinde yükseldi...Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri, İstanbul Ataköy Sheraton Hotel’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle sahiplerini buldu. O törende ödül alan isimlerden biri de Muhsin Emirsoy’du.

Çok titiz ve ilkeli bir çalışma gösteren 21 seçici kurul üyesinden on altısının oyuyla Muhsin Kaptan, Kuru Yük Gemi İşletmeciliği Ödülü’nü almaya hak kazandı. Muhsin Kaptan’a ödülünü Uluslararası Denizcilik Örgütü İtalya Temsilcisi Amiral Cristianao Aliperta verdi.

Muhsin Emirsoy’un sahibi olduğu Konvoy Denizcilik’in ödüle değer bulunması şu ifadelerle özetlendi: "Filosundaki gemilerin yanı sıra işletmeciliğini yaptığı gemilerle bugün dökme kuru yük, genel kargo, taşıtlar, konteyner ve her türlü proje taşımacılığında faaliyet gösteren Konvoy Denizcilik, özellikle handysize, handymax ve heavy lift taşımacılığında başarılı bir işletme sergiliyor. Önemli uluslararası firmalarla proje ortaklıkları yapan ve Avrupalı armatörlere teknik işletme hizmetleri veren İzmir merkezli şirket, yaklaşık 250 kişiye istihdam sağlıyor. Farklı bir gemi işletmeciliği anlayışıyla Avrupalı armatörlerin güvenini kazanan Konvoy Denizcilik, Kuru Yük Gemi İşletmeciliği kategorisinde ödül almaya hak kazandı."

Önceden haberim olsa o ödül töreninde hazır bulunur ve salonun protokol düzeni ne olursa olsun ayağa kalkar ve Kıbrıs ağzımızla ve de yüksek sesle "Yaşa Be Muhsin Kaptan" diye sesimizi duyurur, yürekten alkışlardım.

Bugün15 Kasım 2011... KKTC’nin kuruluşunun 28. Yıl dönümü... KKTC’nin 28 yılda geldiği noktayı kendi penceremden bakıp yorumlayabilirdim. Tercihim Muhsin Kaptan’ı yazmak oldu. Neden? Çünkü 1974’ü kilometre taşı olarak kabul etsek üzerinden 37 sene geçti. KKTC’nin Kuruluşunun üzerinden ise çeyrek asırdan üç sene fazlasıyla 28 sene geçti. Eller Mersin’e giderken, biz tersine gittik. Bizi yönetenler yetmiş iki kuşak sonramıza yetecek zenginlik kaynaklarını kötü yönetimle çarçur edip bugün Ankara’ya avuç açar hale getirdiler. Ankara sadece parayı verse neyse... Yukarıdan aşağı akan "aşağılama" yaklaşımıyla hakarete de uğruyoruz toplum olarak. Bizi aşağılayanlara göre "Kıbrıs Türk insanı tembeldir, bir iş başarma yeteneği yoktur..." Bu yakıştırmaları hiç hak etmediğimize inanırım. Bizim insanımız yeteneklidir. Bizim insanımız çalışkandır. Bizim insanımız dünya çapında başarılara imza atacak kapasitededir.

Muhsin Kaptan, çok zor koşullarda iş başaran bir kardeşimizdir. Geldiği noktaya müthiş bir çalışma disipliniyle geldi. Bakan Binali Yıldırım, ödül gecesinde oradaydı. Eminim tanışana kadar Muhsin Emirsoy’un Kıbrıslı Türk olduğunu bilmiyordu. Öğrendiği zamanda mutlaka takdir edip, çevresinden beslenen Kıbrıslı Türklerle ilgili yanlış düşünceleri sorgulamıştır.

Muhsin Kaptan’ın ödül aldığını öğrenince aradım. "Haberim olsa mutlaka ödül töreninde bulunurdum" dedim. "Hasan Bey, sen bizi bilirsin, biz gösterişi sevmeyiz. Aklımda, kalbimde dost olarak hep varsınız ama yanlış anlaşılırım, düşüncesiyle haber vermedim" diye sözünü
tamamladı.

"...Bu ödül töreni dünya denizciliğinin önde gelen isimlerini buluşturuyor. Ağırlığımı koyup ödül törenini Kuzey Kıbrıs’ta yaptırmak isterim. Ev sahipliğine hükümetimiz, yetkililer talip olsun, başka bir isteğim yok. Gerisini her bakımdan hallederiz." Bunları da söyledi MuhsinKaptan...

Bir adada yaşıyoruz. Ama denize yüzümüz değil sırtımız bakıyor. Denizcilikle ilgili hiçbir politikamız yok. Ve böyle bir ortamdan çıkan Leymosun’lu Muhsin Emirsoy, denizcilik alanında Türkiye’nin uluslararası kimliği de olan en önemli ödüllerinden birini almaya hak kazanıyor.

Bravo Muhsin Kaptan’a... Ve tabii yaşam yoldaşı sevgili eşi Dilek Emirsoy’a da bravo...

Hasan Hastürer

Havadis Gazetesi

15.11.2011 

 

 


Bizimle çalışmak ister misiniz?

Firmamız bünyesindeki tüm çalışma arkadaşlarımız ile yürüttüğümüz bu maratonda, bizimle birlikte yol almak ister misiniz? O halde CV formunu dikkatle doldurarak bize iletiniz.